Avrupa Türk Halk Oyunları Birliğinin düzenlemiş olduğu Eğitmenlik Semineri, geçtiğimiz hafta sonu ilk bölümünü yoğun ilgiye karşılık vererek, başarıyla tamamladı.
Dört bölümden oluşan Eğitmenlik Seminerinin ilk aşaması Titisee-Neustadtda bir Kamp alanında üç günlük program olarak gerçekleştirildi.
Avrupanın bir çok şehrinden ve ülkesinden katılan Türk Halk Oyunları Dansçıları, Eğitmen olabilme yolunda büyük mesafeler katettiler. Konservatuar seviyesinde hazırlanan müfredatlar, temel olarak işlendi.
İlk olarak Nota ve Ritim (teori ve pratik) dersleriyle Vedat Esen hocamız, arkadaslarımızın büyük bir açığını kapattı.
Türkiyeden misafirimiz olarak gelen Abdurrahim Karademir hocamız (Ege Üniversitesi Halk Oyunları bölümü öğretim görevlisi) Zeybekler konusunda sunumlarıyla geniş bir bilgi aktardı. Zeybekler konusunda duayyen olan Abdurrahim hocamız, Zeybeklik tarihi, Dansları ve bölgelere göre farklıklıklarını işlediği derslerinde şimdiye kadar kimsenin göremediği kıymetli arşivini de bizlerle paylaştı. Derleme çalışmalarını ve kırk yıllık birikimi olan orijinal kostümlerini detaylı bir şekilde bizlere tanıttı.
Ayrıca kostümlerin, giyim şekli ve ifade ettiği manalarını (havanında şansımıza güzel olmasıyla) açık havada uygulamalı olarak inceledik.
Ayrıca ufak bir yöre çalışmasıyla 67 yaşına rağmen gençlerimizi oldukça terletti.

Spor fizyolojisi , Antreman bigisi ve Isınma teknikleri derslerinde Burak Özyavuz ve Celalettin Bayram hocalarımız uygulamalı olarak dikkat etmemiz gereken yönleri anlattılar.
Son olarak Müzik, Ritim ve Adım eşleşmeleri çalışmasıyla, bir Eğitmenin temel olarak bilmesi gereken bilgiler aktarıldı.
Çok samimi ve güzel bir ortamda gerçekleşen bu seminerimizden katılımcılar oldukça memnun ve tatmin olmuş şekilde ayrıldılar.
Birdahaki Semineri iple çekiyoruz.
_______
Avrupada bir ilk olması hasebiyle Türk Halk Oyunları adına tarih niteliği taşıyan Eğitmenlik seminerimizin amacı;
· Burada doğup büyümüş, yıllardır Halk Oyunları icra eden Halk Oyunları sevdalılarını kaliteli bir eğitim ve doğru bilgiyle topluma Eğitmen olarak kazandırmak.
· Birlik ve beraberlik içerisinde, görüş, fikir, ideloji gibi ayrımlar yapmadan, ortak noktamız Türk Halk Oyunlarında buluşmak.
· Güçlü bir komünikasyon oluşturarak, aramızda uzun mesafeler olsada dogru bilgi paylaşımını desteklemek.
· Türk Halk Oyunlarının Avrupada en üst düzeyde tanıtılması adına kalifiye insan yetiştirmek.
· Referansı olacağımız bu eğitmenler için iş imkanları oluşturup, altın bilezik takmak.
· Kültürümüzü genç ve dinamik arkadaşlarımız tarafından daha güçlü ve hızlı bir şekilde topluma mal etmek.
_______
Toplamda 35 kişinin katıldığı Seminerimize; Almanyanın Köln, Mannheim, Stuttgart, Karlsruhe, Ulm, Würzburg, Dillenburg şehirlerinden ve Belçika, Isviçre, Portekiz gibi Avrupanın diğer ülkelerinden katılım oldu.
Önümüzdeki sene 35 Eğitmen ile Avrupada yolumuza devam edeceğiz..

© 2014 ATHOB | European Turkish Folk Dance Association
Top
Follow us: